Podszyw

Z ChanWiki
Wersja z dnia 00:35, 7 lis 2020 autorstwa imported>Kruwa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podszyw - rdzeń kultury forum F23.

Jak mówił prof. dr hab. Zygmunt Tyrała:
Jest to świadoma manipulacja atrybutami tożsamości mająca na celu fałszywe podanie się za kogoś. W przypadku forum atrybutami tożsamości są: nick, stopka, avatar a nawet sposób wypowiedzi ofiary. Celem podszywu jest najczęściej dowcip lub chęć ośmieszenia i zdyskredytowania ofiary. Pomimo, iż teoretycznie podszywaczowi powinno zależeć na stworzeniu jak najwierniejszej kopii, technika podszywu wykorzystywana jest tylko szczątkowo (tzw. podszyw umowny). W przypadku podszywu pod użytkownika zalogowanego często napastnik nawet nie zakłada bliźniaczo podobnego konta z identycznym avatarem i stopką, lecz podszywa się „na pomarańczowo” czasami nawet dodając do nicka przypis „niezalogowany”. Jest to tzw. „puszczenie oka” w kierunku widowni i tego typu podszywy są raczej formą sztuki i humoru (różnych lotów) aniżeli formą agresji.

Rodzaje podszywów

  • Podszyw piętrowy - w skrócie jest to „podszyw pod podszywacza”. Stali użytkownicy forum przyzwyczajeni są do podszywu i dlatego bezbłędnie potrafią rozpoznać podszywacza. Prowadzi to do sytuacji, iż nick wykorzystany zostaje wielokrotnie, by ośmieszyć osobę podszywającą. Ten typ podszywu został wymyślony na forum f23 i jest ewenementem na skalę światową.
  • Podszyw masowy (lawinowy) - spontanicznie wywołany zalew „fałszywych” postów przez różnych podszywaczy, jednak w przeciwieństwie do podszywu piętrowego celem jest prawie wyłącznie ofiara właściwa. Impulsem, który wyzwala tę formę podszywu jest chociażby prowokacyjny temat, założony przez niesympatycznego i aroganckiego użytkownika (lub chcącego sprawiać takie wrażenie). Wtedy jest to forma tyrania zbiorowego. Inny przypadek to, kiedy żart podchwycony przez innych użytkowników jest przez nich rozbudowywany. Podszyw masowy stanowi wtedy swoisty „festiwal humoru” a doskonałym tego przykładem jest chociażby temat „zbieracza podkładów kolejowych” lub temat poświęcony bohaterom serialu „4 pancerni i pies”.
  • Tyranie - in. gnębienie. Forma agresji polegająca na upokarzaniu, ośmieszaniu i okazywania wrogości wobec ofiary, w warunkach forumowych za pomocą takich środków jak wyzwiska, podszyw, złośliwe sugestie, czy nawet lekceważenie (tyrany czasami cieszy się z uzyskanego rozgłosu a taka forma skutecznie niszczy mu psychikę).

Obrona przed podszywem

Praktycznie nie istnieje. Oponent podszywacza jest z góry skazany na porażkę. Może odpowiedzieć, co najwyżej podszywem piętrowym lub publicznym zwróceniem uwagi na podszyw, ale w ten sposób wystawia się na atak noszący opisową nazwę „ale jestem pojebany, gadam do siebie”.
Stara zasada głosi:

Podszywacz zawsze wygrywa i dlatego zgłębienie tajników podszywu ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Obiekt podszywu

Nie powinien być utożsamiany z ofiarą. Ta, bowiem to konkretna osoba stanowiąca cel ataku, natomiast podszyć można się pod wszystko, co istnieje. Na forum bylu już przypadki podszywania się pod psy, piwniczne koty lub pod samą piwnicę.

Elementy udanego podszywu

Przedstawione przeze mnie zalecania dotyczą przede wszystkim podszywu artystycznego, bowiem podszyw tyrający, ośmieszający, czy mający za zadanie popularyzację jakiegoś trendu nie musi spełniać większych wymogów. Jednak nie zapominajmy o tym, że podszywacze to w znaczniej mierze właśnie artyści i to artyści prawdziwi! Działają oni, bowiem anonimowo (choć najbardziej wtajemniczeni znają autorów co ważniejszych zapisów), zależy im zatem tylko na tym, by ich pomysły dotarły do jak największej ilości odbiorców, a nie na tanim poklasku i pieniądzach.

Należy także pamiętać, że tu, na o2 nie istnieją żadne nieprzekraczalne zakazy związane z wypisywaną treścią. Autor podszywu ograniczony jest jedynie własną wyobraźnią, lecz to właśnie ona bywa najpoważniejszą barierą.

Jakie zatem warunki musi spełniać dobry podszyw? Przede wszystkim być pomysłowy i poprawnie zrealizowany. Wymyślne epitety i metafory tak charakterystyczne dla klotzurnizmu są mile widziane, ale nie konieczne. Stare ludowe przysłowie głosi: „siła tkwi w prostocie”. Nieraz tak wydawałoby się banalne podszywy jak „czekam na becikowe” czy „jem gówno, tak po prostu” należą do najbardziej udanych. Kluczem do sukcesu bywa także zaskoczenie. Któż, przeglądając zawartą dyskusję, nie zdziwi się widząc nagle podszytą pod jednego z uczestników materiałów dotyczących obróbki i skrawania metali? A połączenie dobrego pomysłu, zaskakującego rozwiązania i dopracowanej formy to gwarantowane dzieło sztuki.

A co mają robić początkujący i niewytrenowani oniesmieleni przez takie dzieło? Trenować, nawet korzystając z gotowych trendów, lecz twórczo je rozwijając. Może nawet wywiązać się z tego ciekawy „dialog” podszywaczy. Takie tematy-tasiemce (jak wspomnieni wcześniej „czterej pancerni”) to doskonałe ćwiczenie. Przydaję się również oczytanie i znajomość klasyki.

Podszyw w popkulturze

Większość z państwa zapewne spotkała się z podszywem na długo przed wizytą na f23. Podszyw, bowiem od dawna inspirował artystów stając się integralną częścią kultury.

Jako idealny przykład może posłużyć francuski superzłoczyńca Fantomas, bohater przedwojennych komiksów i powieści i filmów najlepiej chyba znany z mającej być odpowiedzią na bonda, trylogii z Loisem de Funesem. Przerażający zbrodniarz wykorzystywał swoje zdolności do podszywu do licznych przestępstw za każdym razem unikając sprawiedliwości. Jego bezkarność można śmiało porównać z sytuacją forumowych podszywaczy.

Kolejny przerażający przykład złodzieja osobowości to cyborg T1000 z filmu Terminator 2. Mimo dużo skromniejszej postury od Arnolda Schwarzeneggera był od niego stokroć bardziej przerażający, tym bardziej, że przez większą część filmu nosił budzący zaufanie mundur policjanta.

A dzisiejsze produkcje? Proszę bardzo, na ekrany weszła 3 część X-men oraz 3 część Mission Impossible. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z mutantką Mystique bez problemu realizująca na żywo to, co każdy podszywać czyni w snach, która jednak traci swe moce. W drugim filmie Tom Cruise wciela się w postać super agenta, który pośród licznych zdolności posiada także umiejętność przeprowadzania wprost niewiarygodnych „przebieranek”.

W filmie Bez twarzy mamy do czynienia z podszywem wzajemnym, kiedy groźny zbrodniarz i prawy policjant zamieniają się miejscami. Ale nie zawsze trzeba posiadać fantastyczne umiejętności czy supergadżety do przeprowadzenia udanego podszywu. Ba! Czasem nie trzeba się nawet przebierać. W filmie Utalentowany pan Ripley zdolny przedstawiciel klasy średniej wykorzystuje okazję by wejść w skórę nieprzyzwoicie bogatego dandysa za pomocą zręcznych manipulacji. Jednak jest postacią niezwykle tragiczną i ostatecznie przegrywa.

W filmie polskim podszywaczy najlepiej przybliżył Stanisław Bareja. W „Misiu” operatywny prezes klubu sportowego szuka sobowtóra, by na wyrobionym na niego paszporcie wyjechać do Londynu, a w „Brunecie wieczorową porą” pojawia się morderca znakomicie imitujący głosy. Kameleon-Super z bajki „Tajemnica szyfru marabuta” uzupełnia filmową galerię podszywaczy-złoczyńców.

Świat gier komputerowych również nie przegapił fenomenu podszywu: wystarczy wspomnieć Shang Tsunga z bijatyki „Mortal Kombat”.

Podszyw prosty a podszyw pośredni / Ostatnie trendy w podszywie

Witam Państwa po wakacjach. Podszyw, a zwłaszcza podszyw umowny, można podzielić na dwie kategorie:

  1. Podszyw prosty, kiedy podszywacz przyjmuje tożsamość bezpośrednio swojej ofiary.
  2. Podszyw niebezpośredni, kiedy w celu zdyskredytowania, bądź ośmieszenia ofiary podszywacz podaje się za osobę/przedmiot/zjawisko z jej otoczenia. Klasyczny przykład to napisanie postu, jako jeden z rodziców ofiary przepraszający za zachownie swego dziecka, lub jako jej zwierzątko domowe sugerujące bardziej złożoną niż u normalnych ludzi zażyłość.

Oczywiście użycie drugiej techniki wiąże się z odrzuceniem wszelkich pozorów, co do autentyczności wypowiedzi. W drugiej części wykładu przedstawię wybrane ostatnie trendy w podszywie, jakie pojawiły się na forum.

1. Podszyw referencyjny (pot. „cytatowy”).
Ze względu na charakter uprawianej sztuki podszywacze, niczym przedstawiciele sztuki średniowiecza, skazani są na anonimowość i nie mogą odebrać zasłużonego szacunku i uznania za swe osiągnięcia. Niektórzy osobnicy pod niebieskimi Nickami, co prawda przyznają sobie autorstwo niektórych podszywów, ale nie zmienia to faktu, że podszywać nie może jakby „złożyć podpisu” pod swoim dziełem. Zmienił to dopiero ostatni trend polegający na zacytowaniu wypowiedzi ofiary pod własnym pseudonimem, zmieniając jednocześcnie treść cytatu na pożądaną. Należy jednak mieć na uwadze, że stosujący tę technikę podszywacz ujawnia swoją tożsamość stając się jednocześnie wrażliwym na kontratak.

2. Podszyw odwrócony
Polega na odwracaniu lub zaprzeczaniu treści zawartej w najbardziej popularnych podszywach takich jak „tate wchodzi mi do wanny” czy „obciągam z połykiem”. Pomimo, że zdarzają się tu takie perełki jak „judasz dobiega do mnie w 8 sekund” trend ten zdaje się być jedynie efemerydą, bowiem nie zakłada własnej twórczości, a jedynie korzysta z popularnych przykładów.

3. Podszyw realistyczny
W większości podszywów, zwłaszcza tych najbardziej przeze mnie cenionych, podszywacz często popuszcza wodze swojej niebotycznej wręcz wyobraźni pozostawiając odbiorcę osłupionego i poruszonego. Ten trend tymczasem, mimo że odwołuje się do obowiązujących kanonów, takich jak spożywanie ekskrementów, wykazuje dużą dbałość o realia i zbudowanie wiarygodnego profilu psychologicznego.
Poniżej jeden z przykładów:

To nie zaczęło się u mnie od razu. Najpierw zaświtała mi myśl: „dlaczego by nie?” ale długo zwlekałem z realizacją. Pewnego dnia nie spuściłem od razu wody.. spojrzałem na stolec, nachyliłem się, wziąłem wdech i... zemdliło mnie. Opuściłem klapę i spuściłem wodę. Powtarzałem to chyba przez miesiąc, dzień w dzień. Aż w końcu nabrałem trochę na łyżeczkę i zbliżyłem do ust. Nie muszę chyba dodawać, że i tu nie od razu odniosłem sukces. Dopiero po pół roku szamałem pełne porcje i coraz bardziej zaczęło mi smakować. Dziś nie wyobrażam sobie dnia bez posiłku ze świeżego i aromatycznego stolca.

Jako, że podszyw realistyczny ma dużo większe szanse na powodzenie w środowiskach innych niż F23, poniżej przedstawiona jest żeńska forma tego podszywu, idealna na forum kafeterii:

To nie zaczęło się u mnie od razu. Najpierw zaświtała mi myśl: „dlaczego by nie?” ale długo zwlekałam z realizacją. Pewnego dnia nie spuściłam od razu wody.. spojrzałam na stolec, nachyliłam się, wziąłam wdech i... zemdliło mnie. Opuściłam klapę i spuściłam wodę. Powtarzałam to chyba przez miesiąc, dzień w dzień. Aż w końcu nabrałam trochę na łyżeczkę i zbliżyłam do ust. Nie muszę chyba dodawać że i tu nie od razu odniosłam sukces. Dopiero po pół roku szamałam pełne porcje i coraz bardziej zaczęło mi smakować. Dziś nie wyobrażam sobie dnia bez posiłku ze świeżego i aromatycznego stolca.