Assburger

Z ChanWiki
(Przekierowano z Dupokanapka)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Assburger (pol. dupokanapka) - funkcjonujące w chanmowie wielu krajów określenie zespołu Aspergera lub osoby z tym zespołem. Ogólnie nk geneza tego memu <- oto ona kretynie: http://www.southparkstudios.com/full-episodes/s15e08-ass-burgers

Określenie zostało spolszczone do formy dupokanapka i zgodnie ze specyfiką zespołu Aspergera jest używane także do ogólnego określenia głębokiego zainteresowania daną czynnością. Dupokanapka fredy często prezentują wysoki poziom, zależnie od tematyki fredu nieraz też obfitują w ładne rzeczy.

Na polskich czanach to określenie jest przeważnie pozytywnym synonimem hobby. Na zagranicznych częściej występuje jako określenie poszukiwaczy POWAŻNYCH, TYLKO I WYŁĄCZNIE, POWAŻNYCH DYSKUSJI z zakresu alt-history oraz polityki międzynarodowej. W przypadku tego drugiego polskim odpowiednikiem prędzej będzie "autyzm" (chociaż też nie zawsze - kwestia kontekstu).

Zespół Aspergera

Zespół Aspergera był uznawany za łagodną odmianę autyzmu. Prawdopodobnie spory odsetek anonów posiada to gówno, nawet o tym nie wiedząc i nie znając tym samym genezy swojego spierdolenia. Z racji, że całościowe zaburzenia rozwojowe są czymś nowym w psychiatrii to dziedzina tych zaburzeń bardzo dynamicznie się rozwija w środowisku naukowym. Według nowej klasyfikacji chorób ICD-11 wszystkie całościowe zaburzenia rozwojowe w tym między innymi autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera wyłączając zespół Retta są zaliczane do zaburzeń ze spektrum autyzmu. Całościowe zaburzenia rozwojowe powodują inną budowę układu nerwowego co powoduje zmiany w zachowaniu osób dotkniętych tymi zaburzeniami. Niestety zaburzenia ze spektrum autyzmu są czymś nowym więc świadomość społeczna na ich temat jest na niskim poziomie i opiera się na stereotypach z czego wynika często brak diagnozy, gdy dziecko nie sprawia wystarczająco wyraźnych problemów. W dużym uproszczeniu osoba cierpiąca na zespół Aspergera żyje głównie w swoim świecie z czego wynikają trudności w relacjach interpersonalnych powodem tego są głównie deficyty w interpretowaniu zachowań i intencji innych, oraz zachowania interpretowane przez osoby neurotypowe jako "dziwne" często skutkiem tego jest byczkowanie i będące jego efektem spierdolenie. Zewnętrzne objawy to między innymi:

  • zaburzenia interakcji społecznej, nieumiejętność lub brak chęci współpracy w grupie
  • zaburzenia mowy i języka (opóźniony rozwój, powierzchownie perfekcyjny język ekspresyjny,
  • sztywna i pedantyczna mowa, nietypowa prozodia i charakterystyka głosu, uszkodzenie zdolności rozumienia języka – przede wszystkim znaczeń przenośnych i ukrytych)
  • zawężone, specjalistyczne zainteresowania, połączone czasem z obsesyjnym zainteresowaniem jedną dziedziną
  • zachowania powtarzalne, rutynowe, niezmienne
  • trudności w komunikacji niewerbalnej (ograniczone gesty, skąpa ekspresja twarzy, dystans fizyczny, zachwianie rozumienia bliskości do innej osoby, kłopoty z kontaktem wzrokowym)
  • niezdarność ruchowa (nie zawsze)

Tu sobie poczytajcie wincyj:

Ogólnie Asperger często współwystępuje z rożnymi innymi dysmózgiami typu dysleksja, dyspraksja, dyskalkulia, ADHD/ADD oraz alergiami, astmą i innymi dolegliwościami. Do tego dołóżmy jeszcze dziwne fetysze i parafilie oraz nierzadko bynie gejem/tranzystorem, przez co mamy inbową i tragiczną mieszankę spierdolenia nie dającą szans na jakiekolwiek normalne życie (najlepszym przykładem tego jest słynny Chris-chan). W dodatku większość autystów nie jest jakimiś geniuszami jak pokazują to media i kultura masowa, albo nie potrafią sprzedać swoich talentów i kończą jako wieloletnie NEETy albo renciści (jak mają szczęście) bądź jebią w gównopracach mimo wykształcenia i wiedzy, ewentualnie zostają samotnymi żulami lub bohatyrają. Są na to nawet wykresiki i badania.

Bywa, że zespół Aspergera jest mylony z osobowością schizoidalną lub unikającą. Według niektórych badań™ schorzenia somatyczne takie jak zespół jelita drażliwego lub nadwrażliwość żołądka mogą być powiązane z byciem na spektrum autyzmu.